انعکاس خبر
پایگاه خبـری و تحلیلـی

enekaskhabar.ir
شهردار لاهیجان : کارگران از شریف ترین طبقه اجتماع هستند / فرماندار لاهیجان : در ادیان مختلف خصوصا اسلام برای کارگر اهمیت خاصی قائل شده مدیریت اعتمادساز، راهبرد اصلی مدیران موفق و شایسته.  قدردانی استاندار گیلان از استقبال پرشور مردم در سفر رییس جمهور پیام قدردانی از حضور مردم در استقبال از رئیس جمهور استفبال مردم لاهیجان از رییس جمهور مردم گیلان و میثاقی مجدد با دولت تدبیر و امید اتفاقات خوب برای مجتمع فرهنگی هنری لاهیجان با حضور رییس جمهور دعوت اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار لاهیجان از مردم برای استقبال از رئیس‌جمهور در سفر به لاهیجان کنسرت بزرگ پازل بند در لاهیجان تصویب انتقال آب دریای خزر به سمنان صحت ندارد
1397/12/08 11:11

مشاور فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور در همایش «زبان مادری» :

احساسات، عواطف و هیجانات و ادراکات ما تنها در سپهر زبان است که معنا می گیرد /به لحاظ مورفولوژی زبان مادری به عنوان یک امکان بالفعل زبانی ست که موید و محرک بنیان های غنی و قوی فرهنگ عمومی و هویت جمعی ماست/حکیمان ما می گویند زبان مادری برای خود " دولت مادر زاد " است و یار همزاد و همراه انسان در همه پایه های تاریخ.

دکتر سید حجت مهدوی ، مشاور فرهنگی سازمان برنامه و بودجه در همایش «زبان مادری» که همزمان با تاسیس انجمن مفاخر شهرستان لاهیجان در جمع مردم فرهنگ دوست و مفاخرلاهیجان و گیلان برگزار شد گفت:  مبحث کنونی و جاری ما در این جمع شریف و در حضور نورانی استادان گرامی حاضر در این‌ مقطع و محضر  پیرامون اهمیت و ابعاد "زبان مادری " خاصه زبان و گویش محلی است که البته  امری جهانی و جنرال است . نمی توان در این واقعیت ملموس تردیدی روا داشت که ما اولاد آدم جملگی در " عالم امکان ها " است که زیست می کنیم و در این امکان های عدیده می  باشد که چنین شناوریم  ،البته زبان مهمترین امکان و عالی ترین کنش فردی و جمعی و بلکه  فراتر از آن " وجه هستی شناختی " ما را  در این جهان بی کرانه به خود اختصاص و‌ اشتغال می دهد.

کد خبر:53

به گزارش انعکاس خبر ، مهدوی در همایش زبان مادری ( برای دیدن گزارش تصویری اینجا کلیک کنید ) بیان داشت : در تشریح آناتومی جامعه ما به نقش زبان می رسیم و نقش تاریخی آن را فهم می کنیم چنانکه احساسات، عواطف و هیجانات و ادراکات ما تنها در سپهر زبان است که معنا  می گیرد  و در افق های لایتناهی این عالم  بسط می یابد .


این استاد دانشگاه در ادامه بیان داشت : قرآن کریم زبان و تحولات و تاثرات پر شمار آن را از ارکان و  نشانه های بارز حیات و حکمت و قدرت خود می داند و از ما می خواهد به جهد و جهد در موازین و مضامین آن تفکر و تدرب نماییم .«و‌من آیات خلق السموات والارض و اختلاف السنتکم والوانکم ان فی ذالک آیات العالمین.» 


حجت مهدوی گفت : با دقت در فحوا و درون‌مایه های این آیه شریف و به لحاظ پدیدار شناسی و  جامعه شناختی زبان ، در می یابیم که زبان بما هو زبان نه یک ساختار صرفا  کلامی و آوایی و اصواتی و یا یک ابزار مکانیکی و ماشینی بلکه  یک پوشش بنیادین  و یک  پویش گوهرین و یک فرآیند و برآیند مستمر در فرهنگ و تمدن انسانی  است  زبان  در سرشت وسرنوشت خود بواقع دینامیزمی ست وجودی در انتقال و انتشار مفاهیم و روح الامعانی مورد نظر .


دکتر مهدوی بیان داشت : بیش از آنکه ما به اهمیت و حدت بلافصل زبان بیاندیشیم این فیلسوفان و متفکران و متعاطیان زبان غرب بوده اند که استعداد کاویدن و فرصت تامل گماشتن در این جهان عظیم را یافته اند و از این رهگذر داده هایی نیکو به دست ما داده اند .
 

مشاور فرهنگی برنامه و بودجه کشور اظهار داشت : نقش حیاتی زبان را امروز نه در محمل و منطق ارسطویی بنحوی اختراعی و ذهنی بلکه در منطق دیالکتیک آن باید به جستجو نشست 

 

وی ادامه داد : هایدگر متاخر به نقش حیاتی زبان تذکار پیاپی داده است  او بر این باور است که او آنچه آن را " دازین "  می نامد  تنها و تنها با  حضور  و وجود انسان و با سخن گشودن اوست که در جهان استقرار می یابد .زبانی که از آن بحث می شود تنها الفاظ و آوای مصطلح نیست .
وگرنه مرغ باشد که همین سخن بگویند به زبان آدمیت ! 


حجت مهدوی گفت : زبان  در متن و بطن خود از  بنیاد و جوهریتی برخوردار است  جا برای تعاملات فراوان دارد مونادی که  وجوه هستی شناسیک آدمی با آن تاسیس می شود و تقویم می یابد.


وی گفت : قانون اساسی ما به رسمیت و حصانت این زبان و تعلیم و تعلم آن تایید و تاکید نهاده است چرا که زبان ، خاصه گویش و لغات قومی و همه اشارات و استعارات مستحسنات جذاب آن  در تکوین فرهنگ  و احراز فرهنگ و هویت ملی جوامع نقش انکار ناپذیر دارد


دکتر مهدوی بیان داشت : وقتی زبان و شاخه ها و سبب آن به اعوجاج و مخاطره احتضار فرو می افتد جوامع نیز پریشان و مستأصل می شود چنانکه بنا به حکایت اسطوره ها و افسانه ها ، بابلیان به چنین اضمحلال دچار گشتند . 


وی ضمن اشاره به سخن ابن خلدون که می گوید ، اولین کار اقوام غالب نسبت به طوایف مغلوب آن است که زبان بیانی آنان را تماما به ترفندها و تشبثات مختلف از آنان سلب می کند و به این طریق آنان را  از همه سرمایه های اجتماعی تهی و از همه چیزشان خلع سلاح می نماید ، بیان داشت : هزاران هزار زبان بیانی و بمراتب بسی بیشتر از آن گویش های زبانی در تاریخ و جغرافیای زبان وجود دارد و در  این‌پیدایی و پدیدار در کار است که البته همه آنان  "علت " دارد نه "دلیل " البته برای این فلسفه وجودی این پلورل و اثرات موجود  نکات زیادی گفته شده و برخی نیز چگونگی و چرایی آن را به مثابه یک راز سر به مهر دانسته اند که اکنون در این مجال و مقال مضیق محل بحث من نبوده و نیست !


وی گفت : در این ارتباط به لحاظ مورفولوژی زبان مادری به عنوان یک امکان بالفعل زبانی ست که موید و محرک بنیان های غنی و قوی فرهنگ عمومی و هویت جمعی ماست . حکیمان ما می گویند زبان مادری برای خود " دولت مادر زاد " است و یار همزاد و همراه انسان در همه پایه های تاریخ .


دکتر سید حجت مهدوی بیان داشت : دانی که چیست دولت دیدار یار دیدن . چون ما با این گونه از گویش ها و تبادل و تبادر این نوع از لهجه ها با هم به تعارف و تعامل می رسیم .


وی در پایان با اشاره آیه قرآنی انا جعلناکم شعوبا و قبایل لتعارفوا بیان داشت : این ایه قرآن در متن خود هزاران نکته دارد باریکتر از مو  دارد که باد به تحلیل و توضیح آن فرا نشست . بهرحال فرصتم‌ تمام است اما فرصت پرداختن و کاویدن به حقیقت زبان بی نهایت !


گمان مبر که به پایان رسیده است کار مغان
هزار باده نخورده در رگ این تاک است .

نظرات شما
انتشار یافته : 0
در انتظار بررسی : 0
غیر قابل انتشار : 0

نمای روز
نظر سنجی
امتیاز شما به سایت
عالی
خوب
متوسط
ثبت نظر
یادداشت