انعکاس
پایگاه خبـری و تحلیلـی

مدیریت اعتمادساز، راهبرد اصلی مدیران موفق و شایسته.  قدردانی استاندار گیلان از استقبال پرشور مردم در سفر رییس جمهور پیام قدردانی از حضور مردم در استقبال از رئیس جمهور استفبال مردم لاهیجان از رییس جمهور مردم گیلان و میثاقی مجدد با دولت تدبیر و امید اتفاقات خوب برای مجتمع فرهنگی هنری لاهیجان با حضور رییس جمهور دعوت اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار لاهیجان از مردم برای استقبال از رئیس‌جمهور در سفر به لاهیجان کنسرت بزرگ پازل بند در لاهیجان تصویب انتقال آب دریای خزر به سمنان صحت ندارد یکی از متهمان پرونده بانک سرمایه فرار کرد
1397/12/08 11:11

مشاور فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور در همایش «زبان مادری» :

احساسات، عواطف و هیجانات و ادراکات ما تنها در سپهر زبان است که معنا می گیرد /به لحاظ مورفولوژی زبان مادری به عنوان یک امکان بالفعل زبانی ست که موید و محرک بنیان های غنی و قوی فرهنگ عمومی و هویت جمعی ماست/حکیمان ما می گویند زبان مادری برای خود " دولت مادر زاد " است و یار همزاد و همراه انسان در همه پایه های تاریخ.

دکتر سید حجت مهدوی ، مشاور فرهنگی سازمان برنامه و بودجه در همایش «زبان مادری» که همزمان با تاسیس انجمن مفاخر شهرستان لاهیجان در جمع مردم فرهنگ دوست و مفاخرلاهیجان و گیلان برگزار شد گفت:  مبحث کنونی و جاری ما در این جمع شریف و در حضور نورانی استادان گرامی حاضر در این‌ مقطع و محضر  پیرامون اهمیت و ابعاد "زبان مادری " خاصه زبان و گویش محلی است که البته  امری جهانی و جنرال است . نمی توان در این واقعیت ملموس تردیدی روا داشت که ما اولاد آدم جملگی در " عالم امکان ها " است که زیست می کنیم و در این امکان های عدیده می  باشد که چنین شناوریم  ،البته زبان مهمترین امکان و عالی ترین کنش فردی و جمعی و بلکه  فراتر از آن " وجه هستی شناختی " ما را  در این جهان بی کرانه به خود اختصاص و‌ اشتغال می دهد.

کد خبر:53

به گزارش انعکاس خبر ، مهدوی در همایش زبان مادری ( برای دیدن گزارش تصویری اینجا کلیک کنید ) بیان داشت : در تشریح آناتومی جامعه ما به نقش زبان می رسیم و نقش تاریخی آن را فهم می کنیم چنانکه احساسات، عواطف و هیجانات و ادراکات ما تنها در سپهر زبان است که معنا  می گیرد  و در افق های لایتناهی این عالم  بسط می یابد .


این استاد دانشگاه در ادامه بیان داشت : قرآن کریم زبان و تحولات و تاثرات پر شمار آن را از ارکان و  نشانه های بارز حیات و حکمت و قدرت خود می داند و از ما می خواهد به جهد و جهد در موازین و مضامین آن تفکر و تدرب نماییم .«و‌من آیات خلق السموات والارض و اختلاف السنتکم والوانکم ان فی ذالک آیات العالمین.» 


حجت مهدوی گفت : با دقت در فحوا و درون‌مایه های این آیه شریف و به لحاظ پدیدار شناسی و  جامعه شناختی زبان ، در می یابیم که زبان بما هو زبان نه یک ساختار صرفا  کلامی و آوایی و اصواتی و یا یک ابزار مکانیکی و ماشینی بلکه  یک پوشش بنیادین  و یک  پویش گوهرین و یک فرآیند و برآیند مستمر در فرهنگ و تمدن انسانی  است  زبان  در سرشت وسرنوشت خود بواقع دینامیزمی ست وجودی در انتقال و انتشار مفاهیم و روح الامعانی مورد نظر .


دکتر مهدوی بیان داشت : بیش از آنکه ما به اهمیت و حدت بلافصل زبان بیاندیشیم این فیلسوفان و متفکران و متعاطیان زبان غرب بوده اند که استعداد کاویدن و فرصت تامل گماشتن در این جهان عظیم را یافته اند و از این رهگذر داده هایی نیکو به دست ما داده اند .
 

مشاور فرهنگی برنامه و بودجه کشور اظهار داشت : نقش حیاتی زبان را امروز نه در محمل و منطق ارسطویی بنحوی اختراعی و ذهنی بلکه در منطق دیالکتیک آن باید به جستجو نشست 

 

وی ادامه داد : هایدگر متاخر به نقش حیاتی زبان تذکار پیاپی داده است  او بر این باور است که او آنچه آن را " دازین "  می نامد  تنها و تنها با  حضور  و وجود انسان و با سخن گشودن اوست که در جهان استقرار می یابد .زبانی که از آن بحث می شود تنها الفاظ و آوای مصطلح نیست .
وگرنه مرغ باشد که همین سخن بگویند به زبان آدمیت ! 


حجت مهدوی گفت : زبان  در متن و بطن خود از  بنیاد و جوهریتی برخوردار است  جا برای تعاملات فراوان دارد مونادی که  وجوه هستی شناسیک آدمی با آن تاسیس می شود و تقویم می یابد.


وی گفت : قانون اساسی ما به رسمیت و حصانت این زبان و تعلیم و تعلم آن تایید و تاکید نهاده است چرا که زبان ، خاصه گویش و لغات قومی و همه اشارات و استعارات مستحسنات جذاب آن  در تکوین فرهنگ  و احراز فرهنگ و هویت ملی جوامع نقش انکار ناپذیر دارد


دکتر مهدوی بیان داشت : وقتی زبان و شاخه ها و سبب آن به اعوجاج و مخاطره احتضار فرو می افتد جوامع نیز پریشان و مستأصل می شود چنانکه بنا به حکایت اسطوره ها و افسانه ها ، بابلیان به چنین اضمحلال دچار گشتند . 


وی ضمن اشاره به سخن ابن خلدون که می گوید ، اولین کار اقوام غالب نسبت به طوایف مغلوب آن است که زبان بیانی آنان را تماما به ترفندها و تشبثات مختلف از آنان سلب می کند و به این طریق آنان را  از همه سرمایه های اجتماعی تهی و از همه چیزشان خلع سلاح می نماید ، بیان داشت : هزاران هزار زبان بیانی و بمراتب بسی بیشتر از آن گویش های زبانی در تاریخ و جغرافیای زبان وجود دارد و در  این‌پیدایی و پدیدار در کار است که البته همه آنان  "علت " دارد نه "دلیل " البته برای این فلسفه وجودی این پلورل و اثرات موجود  نکات زیادی گفته شده و برخی نیز چگونگی و چرایی آن را به مثابه یک راز سر به مهر دانسته اند که اکنون در این مجال و مقال مضیق محل بحث من نبوده و نیست !


وی گفت : در این ارتباط به لحاظ مورفولوژی زبان مادری به عنوان یک امکان بالفعل زبانی ست که موید و محرک بنیان های غنی و قوی فرهنگ عمومی و هویت جمعی ماست . حکیمان ما می گویند زبان مادری برای خود " دولت مادر زاد " است و یار همزاد و همراه انسان در همه پایه های تاریخ .


دکتر سید حجت مهدوی بیان داشت : دانی که چیست دولت دیدار یار دیدن . چون ما با این گونه از گویش ها و تبادل و تبادر این نوع از لهجه ها با هم به تعارف و تعامل می رسیم .


وی در پایان با اشاره آیه قرآنی انا جعلناکم شعوبا و قبایل لتعارفوا بیان داشت : این ایه قرآن در متن خود هزاران نکته دارد باریکتر از مو  دارد که باد به تحلیل و توضیح آن فرا نشست . بهرحال فرصتم‌ تمام است اما فرصت پرداختن و کاویدن به حقیقت زبان بی نهایت !


گمان مبر که به پایان رسیده است کار مغان
هزار باده نخورده در رگ این تاک است .

نظرات شما
انتشار یافته : 0
در انتظار بررسی : 0
غیر قابل انتشار : 0

اخبار کوتاه