انعکاس خبر
پایگاه خبـری و تحلیلـی

enekaskhabar.ir
توقف صدور پروانه ساختمانی باعث ضررو زیان به سازندگان و کارگران ساختمانی شده / بانی این ضرر و زیان نظام مهندسی است / مدعی العموم برای حل این مشکل ورود کند چه نهادهایی در صدور پروانه ساختمانی دخیل هستند / چه بر سر پول های واریزی به حساب شهرداری لاهیجان خواهد امد ؟ / چرا علی رغم پرداخت عوارض پروانه صادر نمی گردد ؟ برگزاری مراسمات در مساجد و بقاع تا اطلاع ثانوی ممنوع است نگاهی به عملکرد شهردار لاهیجان طرح آستان مهربانی در ۵۰ بقعه متبرکه شهرستانهای لاهیجان وسیاهکل برگزارمیشود/هزار بسته معیشتی و بهداشتی ودرغالب طرح آستان مهربانی  ادامه ضدعفونی اماکن عمومی توسط شهرداری لاهیجان امنا کلیه مراسمات ترحیم و مذهبی رو تا اطلاع ثانوی تعطیل کنند / تکذیب دفن فوت شدگان بیماری کرونا در اقاسید محمد تلاش مدیریت شهری در برف فضاسازی شهرداری لاهیجان در دهه فجر در گیلان بی نظیر است تصادف در محور سياهكل به لاهيجان 2 كشته برجاي گذاشت
1398/08/07 09:45


مشاهده گونه مهاجمی دیگر در منابع آبی استان

گونه جدیدی به نام کاهوی آبی به عنوان گونه مهاجم در برخی منابع آبی استان  مشاهده شده است

کد خبر:473

به گزارش پایگاه تحلیلی و خبری انعکاس خبر، مدير كل حفاظت محیط زیست گیلان با اعلام این خبر گفت: طی  پایش های دوره ای نیروهای محیط زیست و همچنین گزارشهای رسیده، اخیرا گونه  جدید گیاهی به نام کاهوی آبی (Pistia  stratiotes  از خانواده Araceae  ) در برخی از استخرهای طبیعی استان مشاهده شده است.

محمدپور  افزود: این گیاه آبزی شناور، بومی آبهای مناطق گرم بوده و گیاهی اکواریومی است که در محیط طبیعی رها سازی شده. برگ های پهن کرکدار و ریشه های افشان گیاه، آن را روی سطح آب شناور می کند و  به راحتی از طریق پاجوش های جانبی تکثیر و همراه جریان آب جابجا می شو، دمای بهینه برای رشد و تکثیر آن  بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد بوده اما در بازه دمایی 17 تا 35 درجه نیز می تواند زندگی کند.

وی در ادامه افزود: ورود و رشد و گسترش سریع این گیاه در منابع آبی برخی کشور ها به معضلی جدی بدل شده و به همین دلیل حمل و نقل و نگهداری آن ممنوع اعلام شده است.

 محمدپور گفت: این گیاه به عنوان گونه ای مهاجم قلمداد می شود و قادر است مواد مختلف آب را در خود جمع آوری کند و پس از اتمام دوره زندگی به محیط آبی رهاسازی نماید.

وی همچنین اشاره کرد: کاهش تنوع زیستی آبزیان، کاهش نرخ زادآوری و بقای آبزیان از دیگر مخاطرات این گیاه است.

مدير كل حفاظت محيط زيست گیلان با اشاره به تجارب منابع آب شیرین استان در مورد ورود گونه های غیر بومی نظیر آزولا و به خصوص سنبل آبی که در حال حاضر به یک معضل اساسی در استان بدل شده، از همه هموطنان عزیز خواست در صورت مشاهده ی این گیاه در منابع آبی، مراتب را به دستگاه های ذی ربط اطلاع داده و از رهاسازی خودسرانه هر گونه گیاه غیر بومی به خصوص گونه های آبی در منابع آبی جدا خودداری کنند.

 محمدپور همچنين افزود: با توجه به اهميت موضوع و با مساعدت استاندار و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، مصوبه شورای برنامه ریزی توسعه استان به منظور خرید یک دستگاه شناور دیگر برای جمع آوری گیاهان مهاجم سنبل آبی و کاهوی آبی از تالابها وآب بندان های استان گرفته شده است.

استان گیلان گیلان محیط زیست گیلان گونه مهاجم کاهوی آبی
نظرات شما
انتشار یافته : 0
در انتظار بررسی : 0
غیر قابل انتشار : 0

نمای روز
نظر سنجی
امتیاز شما به سایت
عالی
خوب
متوسط
ثبت نظر
فتونیوز
یادداشت