محمدباقر رفعتی با بیان اینکه اعتبارات آبخیزداری استان از محل صندوق توسعه ملی در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش صد درصدی داشته است، اظهار کرد: بالغ بر ۶۰ درصد این اعتبارات صرفا در راستای اجرای عملیات های سازه ای(مکانیکی) آبخیزداری هزینه می شود.

وی کنترل سیل و رسوب، جلوگیری از فرسایش خاک، تقویت سفره های آب زیرزمینی و پایدارسازی دامنه های لغزشی را از جمله مهمترین اهداف اجرای عملیات های آبخیزداری در استان گیلان دانست و افزود: امسال پروژه های آبخیزداری در ۱۱ شهرستان اعم از آستارا، تالش، رضوانشهر، ماسال، شفت، رودبار، سیاهکل، املش، رودسر، صومعه سرا و فومن اجرا می شود.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به سیلخیزی استان، یادآور شد: سالانه از ناحیه آوردهای همراه سیل مانند رسوبات، تخته سنگ ها و قطعات چوبی و انسداد دهانه پل ها و زیرگذرها، خسارات هنگفتی به تاسیسات زیربنایی، اماکن مسکونی و اراضی کشاورزی وارد می شود.

رفعتی از پیش بینی دو سازه آشغالگیر و رسوبگیر در سرشاخه های حوضه های آبخیز پلنگ رودخان در صومعه سرا و قلعه رودخان در فومن خبر داد و اضافه کرد: این دو پروژه که برای نخستین بار اجرایی می شود، بعد از جانمایی و طراحی، در سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه اجرای سازه های مذکور نقش موثری در کنترل سیل و کاهش خسارات در حوضه های آبخیز صومعه سرا و فومن خواهد داشت، خاطرنشان کرد: اعتبارات صندوق توسعه ملی علاوه بر اجرای عملیات های سازه ای آبخیزداری صرف کاداستر، نهال کاری، مانور یگان حفاظت، اجرای پروژه های مرتعی، آموزش و توانمندسازی آبخیزنشینان خواهد شد.